دستگاه میکسر یا بلندر جھت مخلوط یا ترکیب کردن مواد ناھمگن جھت تشکیل یک ماده نھایی ھمگن از مواد غذایی، شیمیایی، دارویی، معدنی و … به شکل ھای ریبون بلندر، بلندر V شکل، پدل و … طراحی و ساخته می شود.
با توجه به این که این دستگاه ھا بنا به نوع محصول طراحی می شوند و در ظرفیت ھای مختلف ساخته می شوند در ساخت آنھا باید نھایت دقت را داشت و تجربه و دانش فنی را به کار گرفت.

دستگاه میکسر پودری

دستگاه میکسر چیست؟

برای مخلوط کردن ھر نوع محصول مایع، جامد و گرانول در حجم ھای مختلف از دستگاه میکسر با اشکال متفاوت و متناسب با محصول استفاده می شود.
به طور استاندارد یک میکسر دارای یک محفظه یا مخزن اصلی و پره ھایی است که به یک شفت متصل شده و با قدرت موتور در توان ھای مختلف مواد را با یکدیگر مخلوط می کند.
جنس مخزن دستگاه با توجه به نوع محصول انتخاب می شود به عنوان مثال در بعضی موارد محصول دارای اسید و خورندگی می باشد که حتما لازم است دستگاه از استیل ٣١۶ ساخته  شود.
گنجایش این دستگاه ھا نیز با توجه  به نیاز تولید کننده قابلیت اجرا دارد و در حجم ھای نیمه صنعتی و صنعتی ساخته می شود.
در خط تولیدھای صنعتی با حجم تولید بالا بلندر به سرعت از طریق بالابر تغذیه می شود و عملیات تخلیه نیز از طریق بالابر صورت می گیرد و ترتیب قرار گیری آن معمولا قبل از دستگاه بسته بندی می باشد و در خطوطی که دستگاه خشک کن یا تستر هم استفاده می شود مانند خط فرآوری سبوس بعد از دستگاه خشک کن یا تستر قرار می گیرد.

دستگاه ریبون بلندر

دستگاه میکسر پودری ( ریبون بلندر ):

دستگاه میکسر پودری برای ترکیب کردن انواع مواد پودری در حجم ھای مختلف در صنایع غذایی، دارویی، آرایشی و بھداشتی، پلاستیک و … از جنس استیل، آھن و … ساخته می شود.
این دستگاه معمولا به شکل یک مخزن U شکل متشکل از دو گروه روبان در ھم تنیده مارپیچ تشکیل می شود، به ھمین علت ریبون بلندر نیز نامیده می شود.
روبان ھا معمولا با دور مختلف قابل کنترل برخلاف یکدیگر حرکت کرده که پودر را به شکل شعاعی جابه جا می کنند.
ریبون بلندرھا در واقع از نوع میکسرھای ھمرفتی می باشند که با چرخش نوار چرخش مواد در دو جھت انجام می شود.
در خط تولیدھایی مانند تولید قھوه، فرآوری سبوس، تولید غذای کودک، تولید و فرآوری انواع کودھا و … بیشترین کاربرد میکسر به چشم می خورد و معمولا بعد از دستگاه خشک کن پودر قرار گرفته و خط تولید را کامل می کند.

دستگاه ریبون بلندر

دستگاه میکسر مایعات:

از دستگاه میکسر مایعات اغلب در صنایع دارویی و آرایشی و بھداشتی استفاده می شود، از آنجایی که مایعات سبب زنگ زدگی فلز می شوند در ساخت این دستگاه ھا از استنلس استیل ٣١۶ و گاھا ٣٠۴ استفاده می شود و در نھایت انتخاب جنس دستگاه به عهده خریدار می باشد.
طبیعتا شرکت سازنده با مشاوره دقیق قبل از خرید تولید کننده را در مورد ھر چیزی که لازم است تا وی تولید موفقی داشته باشد و ھر گونه آسیب احتمالی بھ دستگاه آگاه خواھد نمود و تصمیم گیری نھایی به عھده خریدار می باشد.
بر عکس دستگاه میکسر پودری که به شکل افقی ساخته می شود، دستگاه میکسر مایعات معمولا به شکل عمودی ساخته می شود.
مایعات دارای گرانروی متفاوت می باشد و برای ھر محصول دستگاه متناسب با آن محصول طراحی و ساخته می شود در مجموع بسته به نوع مایعات شکل ھندسی و ساختار دستگاه، نوع پره ھا و گشتاور خروجی متفاوت می باشد.
این میکسرھا به شکل تک جداره، دو جداره و بعضی اوقات چند جداره ساخته می شوند، وجود جداره دوم جھت گرم کردن در بعضی محصولات کھ نیاز به گرم کردن دارند می باشد کھ ایجاد گرمایش توسط المنت، بخار و یا بویلر صورت می گیرد.
علاوه بر صنایع آرایشی و بھداشتی از این دستگاه ھا در صنایع لبنی، شوینده ھا، دارویی و شیمیایی نیز استفاده می شود.

دستگاه میکسر مایعات

ساختار دستگاه میکسر پودری ( ریبون بلندر ):

این دستگاه ھا بھ شکل یک مخزن U شکل در ابعاد و اندازه ھای مختلف از جنس ھای متفاوت با توجه به نوع محصول ساخته می شوند که روی پایه ھای مقاوم به گونه ای سوار می شوند که لرزش نداشته باشد.
در داخل دستگاه یک شفت افقی قرار دارد که به موتور و گیربکس با توان مختلف متصل می شود و بر روی شفت دو دسته ریبون یا ربان در خلاف جھت یکدیگر قرار دارد، با انتقال نیروی موتور و گیربکس به شفت و در نھایت به ریبون ھا پودر به سمت جلو حرکت می کند و مواد به شکل کاملا ھمگن در می آیند.
در قسمت پایین دستگاه یک خروجی کھ معمولا بھ شکل دریچه است قرار داده می شود کھ محصول را به مخزن یا مرحله بعد که برای فرآوری آماده شده است انتقال می دھد.
برای تغذیه و تخلیه بلندر از بالابر می توان استفاده کرد بدون دخالت دست، سیستم بالابرھایی که برای پودر استفاده می شود اسکرو یا ماردون می باشد که به شکل جاروبرقی پودر را می کشد.
در قسمت بالایی بلندر برای آن یک درب تعبیه شده، چھ در حالت فعال و چه در حالت غیر فعال می توان از درب استفاده کرد.
در این دستگاه ھا از اینورتر جھت تنظیم دور می توان استفاده کرد و می توان دستگاه را مجھز به سیستم HMI و PLC نمود.

ساختار میکسر پودری

دستگاه میکسر صنعتی:

دستگاه ھای میکسر صنعتی در خطوط تولید با حجم بالا در صنایع مختلف مانند خودروسازی، تصفیه آب، کشاورزی، خمیر و کاغد، دارویی، شیمیایی، آرایشی و بھداشتی کاربرد دارند.
ھر چه دستگاه از نظر حجمی بزرگ تر ساخته می شود معمولا از ورق ھای ضخیم تر در ساخت آنھا استفاده می شود و ھمین طور از موتور و گیربکس قوی تر.
در شرکت آریا ماشین با تکنیسین مجرب تمامی مراحل ساخت میکسرھا ھم چون دیگر ماشین آلات صنعتی با دقت و کیفیت بالا صورت گرفتھ و در نھایت QC می شود.
از مزایای این دستگاه ھا می توان بھ کاھش زمان برای ترکیب مواد مختلف با یکدیگر، بالا رفتن راندمان تولید، مصرف پایین انرژی، کاھش تلفات ناشی از کار کردن با مواد خطرناک و … اشاره کرد.

دستگاه میکسر صنعتی

قیمت دستگاه میکسر ( بلندر ):

برای برآورد قیمت دستگاه میکسر ابتدا ظرفیت تولید و ابعاد دستگاه مشخص می شود، ھر چه دستگاه بزرگ تر ساخته شود از نظر قیمت گران تر می باشد.
جنس بدنه دستگاه ( آھن، استیل ٣٠۴ یا ٣١۶ و … )، ضخامت ورق بدنه، برند و توان موتور و گیربکس، تابلو برق و HMI و PLC ، جنس پره ھا و شفت، اجرت ھا و ھزینه ماشین ساز از پارامترھای تعیین کننده قیمت می باشند.
گاھی اوقات دستگاه ھای با شرایط یکسان از نظر قیمتی اختلاف دارند که باید از ماشین ساز علت را جویا شد.
تمامی دستگاه ھای ساخت شرکت آریا ماشین دارای گارانتی و خدمات پس از فروش می باشند.

قیمت دستگاه میکسر

طرز کار دستگاه بلندر:

3.2/5 - (40 امتیاز)
error: